Aralık 11, 2014 Comments Closed

Mobil uyumsuz siteler sıralamadan düşüyor

Mobil sektördeki canlılık, operatörlerin verdikleri paketlerdeki yüksek kotalı internet sayesinde artık mobil internet kullanımı oldukça fazlalaştı, bu Android gibi bir devinde sahibi olan Google için artık birşeylerin değişmesi gerektiğinin sinyali olarak algılanmasından olsa gerek artık siteleriniz mobil uyumlu değilse Google sıralamalarından oldukça fazla etkilenebilirsiniz, Google bu değişikle ilgili kısa bir duyuru yayınladı.

Duyuru:

– Google, 21 Nisan’dan itibaren kullanıcı deneyimi ve içerik ilgisini arttırmak hedefiyle dünya genelindeki tüm dillerde yapılan mobil aramalarda bir sıralama sinyali olarak mobil dostu olmaya verdiği önemi arttırmaya başlayacak. Goggle masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaların bundan etkileneceğini belirtmedi. Şu anda bu gelişmeden sadece mobil aramalar etkilenecek.

– Duyurunun ikinci kısmında “Bugünden itibaren indekslenmiş uygulamalardan alınan bilgileri, uygulamayı yükleyen ve giriş yapmış olan kullanıcılar için sıralamada bir faktör olarak kullanmaya başlayacağız.” ifadesi bulunuyor. Diğer bir deyişle, mobil aygıtınızda bir uygulamaya giriş yaparsanız ilgili bilgiler ilgisiz arama sonuçlarına göre öncelik kazanacak.

NE YAPILMALI ?

Aslında basit çözümlerle bu algoritmadan kurtulmak mümkün, ilk olarak sitenizin bir mobil tasarıma sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz yani sitenize tablet vs telefon gibi cihazlardan girildiğinde, sitenizdeki içerikler, resimler ve temanız bu yeni boyutlara göre küçülüp uyum sağlıyor mu? Yoksa sayfanın altında uzun bir kaydırma çubuğu ziyaretçilerinize zor anlar mı yaşatıyor?

İşte bunlar sizin ziyaretçilerinizin en çok karşılaşacağı sorunlar, şu anki web sitenizi “responsive” dediğimiz tüm cihazlarda uyumlu görünen bir tasarıma geçirmek çoğu zaman mümkün olsada bazı durumlarda bu mümkün olmayabilir, bu durumda ise yeni bir tasarıma ihtiyaç duyabilirsiniz, ama en önemli nokta şudur eğer siteniz ziyaretçilerinize zorluk çıkaryorsa sıralamadaki yerinizi kabetmeyide göz almışsınız demektir.

Çözüm Ortaklarımız

Web sitelerinizin alan adı tescili, sunucu barındırma hizmeti, kodlama ve kontrol panelleri ile ilgili birlikte çalıştığımız çözüm ortaklarımız... Tüm web sitelerinde orjinal tema lisans ücretleri sizin adınıza firmamız tarafından ödenir.

Copyright ©2005-2017 Web Bodrum | Tüm Hakları Saklıdır.
2009 / 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri yasasına göre bu web sayfasındaki yazılı ve görsel malzemeler WEB BODRUM 'a aittir, izni olmadan yayınlanamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.